ENTP

Typ osobowości ENTP rozwija się w procesie obalania argumentów i przekonań innych ludzi z rozkoszą pozostawiając to pogorzelisko na widoku publicznym.

W przeciwieństwie do swojego bardziej zdeterminowanego odpowiednika, którym jest Planujący (J),

osoby o cechach ENTP nie stosują tych sposobów, gdyż chcą osiągnąć głębsze cele lub cele strategiczne,

z tego prostego powodu, że sprawia im to przyjemność.

 

Nikt bardziej nie lubuje się w sprzeczkach intelektualnych niż osoby z grupy ENTP, ponieważ bez wysiłku mogą dać ujście swojej błyskotliwości, szerokiej bazie zebranej wiedzy i umiejętności łączenia odmiennych idei, aby udowodnić swój punkt widzenia.

Lubując sie w przyjmowaniu pozycji przegrywającego, ENTP znajduje przyjemność w podważaniu domimującego sposobu myślenia, stawiając się na stanowisku osób niezastapionych w przerabianiu istniejących systemów lub wstrząśnięcia istniejącymi rzeczami i sprytnego ukierunkowania ich na nowo.

Jednakże sam mechanizm żmudnego zarządzania realizacją swoich sugestii jest dla nich wyczerpujący. Osobowości typu ENTP uwielbiają burzę umysłów i myślenie wielkimi pojęciami jednak unikają za wszelką cenę wykonywania “brudnej roboty”.

Typ osobowości ENTP stanowi tylko 3% populacji, co jest idealne, ponieważ pozwala im to tworzyć oryginalne pomysły, po czym całą realizację i zarządzanie pozostawiają bardziej licznej i drobiazgowej grupie osobowości.

Zdolność ENTP do prowadzenia dyskusji jest irytująca – choć doceniana wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, może stać się boleśnie płaska, szczególnie wtedy gdy w trakcie nastąpiło się komuś na przysłowiowy nagniotek, na przykład podważanie racji swojego szefa podczas oficjalnych spotkań, lub czepianie się wszystkiego co ich liczący się dyskutant mówi.

Poprzez swoje kłótliwe postępowanie palą za sobą mosty, częstokroć nieodwołalnie, naruszając granice innych, kwestionując ich przekonania i metody postępowania zupełnie nie liczą sie z ich uczuciami.

Traktują innych tak jak sami byli potraktowani, nie tolerują rozczulania się, nie lubią też owijania w bawełnę, a szczególnie wtedy, gdy ktoś ich prosi o przysługę.

Ludzie o osobowości ENTP są szanowani ze względu na swoją wizję, pewność siebie, wiedzę i duże poczucie humoru, często jednak trudno im korzystać z tych cech w budowaniu głębszych przyjaźni i romantycznych relacji.

Osobom z grupy typologicznej ENTP jest trudniej niż innym okiełzać swoje wrodzone umiejętności , takie jak swoją niezależność intelektualną i wizjonerstwo, które są niezwykle wartościowe jeśli osoby te zajmują stanowiska przywódcze, lub przynajmniej jeśli mają poparcie jakiegoś autorytetu, jednak samo dojście do takiego miejsca zajmuje dużo wynikających z tego działań a dla osób z grupy ENTP stanowi to duży wysiłek.

Z chwilą kiedy zabezpieczyli sobie taką pozycję, ENTP muszą pamiętać, że tylko dzięki pomocy innych ich pomysły mogą zaowocować, jeśli natomiast więcej czasu zajmuje im spieranie się niż budowanie jednomyślności może okazać się, że nie posiadają odpowiedniego wsparcia ze strony innych aby odnieść sukces.

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *