INTJ

INTJ (ang. Introvert, iNtuitive, Thinking, Judging – Introwersja, Intuicja, Myślenie, Osądzanie) to czteroliterowy kod określający jedną z szesnastu typów osobowości MBTI (Myers-Briggs Type Indicator).

INTJ mają analityczny umysł. Preferują pracować samemu i z reguły są mniej towarzyscy niż inne osoby. Pomimo tego, pracując w grupie są gotowi przejąć inicjatywę, gdy nikt inny się tego nie podejmuje albo gdy dostrzegają znaczącą słabość w przywództwie innej osoby.

Z reguły są osobami praktycznymi, bardzo logicznymi i kreatywnymi. Mają niską tolerancję na wybuchowy emocjonalizm. Najczęściej są odporni na wpływ różnego rodzaju sloganów reklamowych.

Nie akceptują też bezkrytycznie władzy. Cechami wyróżniającymi INTJ są ich niezależność myślowa oraz kładzenie nacisku na efektywność. Ich umysły nieustannie gromadzą i porządkują informacje. Potrafią mieć niezwykle cenne uwagi. Z reguły są w stanie bardzo szybko zrozumieć nowe dla nich koncepcje.

Ich głównym celem jednak nie jest zrozumienie czegoś, ale znalezienie użytecznego zastosowania dla zdobytej wiedzy. Zawsze dążą do wyciągania wniosków. Nie pozostawiają rzeczy nieskończonych i nie lubią dezorganizacji, co sprawia, że często mogą odczuwać potrzebę wzięcia spraw w swoje ręce.

W relacjach z innymi, INTJ najczęściej odnajdują się wśród osób o podobnym charakterze i światopoglądzie. Zgodność poglądów jest dla nich bardzo ważna. Z natury INTJ potrafią być bardzo wymagający od innych i podchodzić do relacji w sposób czysto racjonalny. Z tego powodu, INTJ są zdolni oprzeć się spontanicznemu zauroczeniu i związać się z osobą, która lepiej odpowiada tym kryteriom.

INTJ są zrównoważeni, niezawodni i oddani. Zgoda w relacjach rodzinnych jest dla nich niezwykle istotna. Z reguły powściągają silne emocje i nie lubią marnować czasu na nieuzasadnione zwyczaje. To może sprawiać, że inne osoby postrzegają ich jako mało serdecznych.

Niemniej jednak, INTJ są często bardzo lojalnymi partnerami, którzy są gotowi poświęcić bardzo dużo energii by utrzymać zdrowe relacje. INTJ ufają swojej intuicji wybierając przyjaciół i partnerów. Ich emocje są ciężkie do odczytania, a INTJ mają trudności z ich wyrażaniem. Podczas gdy mogą odnosić wrażenie oschłych i niewrażliwych, potrafią być przewrażliwieni na punkcie sygnałów świadczących o odrzuceniu przez osoby, na których im zależy.

W sytuacjach społecznych potrafią być mało komunikatywni i zaniedbywać pewne zwyczaje. Na przykład, INTJ może swoją postawą sygnalizować, że dana rozmowa jest stratą czasu. Rozmówca może odnieść wrażenie, że INTJ się śpieszy, podczas gdy tak naprawdę przeszkadza mu mało konkretny charakter rozmowy.

Zalecane zawody dla INTJ: programista, mechanik, inżynier, prawnik, niezależny konsultant, analityk systemów, ekonomista

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *