INTP

INTP (ang. Introverted Intuition Thinking Perceiving) – Introwertyk Intuicyjny Myśliciel

Obserwator – jeden z szesnastu typów osobowości według wskaźnika MBTI. Jest jednym z najrzadszych typów osobowości, posiada go zaledwie od 1% do 5% populacji.

Cechy charakterystyczne INTP jest typem introwertycznym z przewagą myślenia, intuicyjnym i obserwującym. Osoby z tym typem są logiczne dla wszystkiego, co je interesuje.

Do spraw podchodzą w sposób analityczny. W przypadku problemów jest to ich mocna strona, ponieważ potrafią dzięki temu sprawnie wyciągać wnioski na przyszłość. INTP posiadają też umiejętność głębokiego skupienia, która także umożliwia im rozwiązywanie problemów, o ile leżą w obszarze ich zainteresowań.

Jest to typ cichy, powściągliwy, elastyczny oraz potrafiący się przystosować do sytuacji. Najczęściej jest nastawiony teoretycznie i abstrakcyjnie. INTP są pomysłowi, co ułatwia im tworzenie nowych koncepcji. Są samodzielni w działaniu, zwykle mają wąskie grono znajomych, wobec którego są bardzo lojalni, ale cechują ich także niskie umiejętności społeczne, brak interakcji i czasami także brak zainteresowania drugim człowiekiem.

INTP może być bardzo nieśmiały jeśli chodzi o poznawanie nowych ludzi. Z drugiej strony, INTP jest bardzo pewny siebie i towarzyski wokół osób, które dobrze zna, lub przy omawianiu teorii, które w pełni rozumie. Zdrowi INTP często znajdują równowagę pomiędzy interakcją z otoczeniem a wycofaniem się z niego, co łączy się z posiadaniem dużej wiedzy i czasami intelektualnym geniuszem.

Zalecane zawody dla INTP: matematyk, analityk systemów, informatyk, fizyk, konsultant, ekonomista, inżynier oprogramowania Znane osoby i postacie o typie INTP: Abraham Lincoln, Albert Einstein, Arystoteles, Blaise Pascal, Charles Darwin, Galileo Galilei, Hektor Barbossa, James Madison, J.K. Rowling, J.R.R. Tolkien, Maria Skłodowska Curie, Sokrates, św. Tomasz z Akwinu i wiele innych.

ENTP Typ ENTP uwielbia rozdrabniać argumenty na części pierwsze i przekonywać. Stara się osiągnąć głębszy cel lub cel strategiczny bo uważa to za dobrą zabawę. Wykonuje wysiłek umysłowy ponieważ daje im możliwość pokazania swojego dowcipu, szeroko zgromadzonej wiedzy oraz zdolność do łączenia odmienne pomysłów aby udowodnić swoja rację.

Może stawać w roli adwokata diabła pomagając osobom. Ma świetne poczucie rozumowania innych osób oraz lepiej niż inni rozumie przeciwstawne pomysły. ENTP znajduje istotne elementy w złożonych rzeczach lub istniejących zasadach, dzięki czemu są w stanie przerobić istniejące systemy lub nadać im nowy kierunek.

Osobowość ENTP uwielbia burze mózgów i myślenie wokół jakiegoś problemu lub pomysłu. Jest im to potrzebne do dalszej dedukcji i tworzenia oryginalnych pomysłów. ENTP unikają konfliktów preferując raczej komfort i spokój od kłótni. Są zdolni do niewinnych kłamstw by uniknąć mówienia niewygodnej prawdy. Sami jednak nie lubią gdy inni ludzie owijają w bawełnę to co chcą im powiedzieć.

Typ ENTP przez swoje dociekliwe zachowanie potrafi niepotrzebnie spalać wiele mostów za sobą. ENTP szanuje się za ich wizje, zaufanie, wiedzę i poczucie humoru.

Zalecane zawody dla ENTP : dyplomata, rzecznik firmy, przedsiębiorca, prawnik, psycholog, naukowiec, przedstawiciel handlowy,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *